Wykłady wideo
Pacjent z zespołem LPAC
Jak rozpoznać oraz jakie postępowanie wdrożyć u pacjentów z zespołem niskiego stężenia fosfolipidów - podpowiada dr hab. n. med. Michał Kukla. Wykład miał miejsce w dniu 26.11.2020 podczas konferencji on-line Skalpel 2020.
Infekcja SARs COV-2 a choroby wątroby
Zapraszamy do wysłuchania interesującego wykładu na temat związku pomiędzy chorobami wątroby a przebiegiem zakażenia SARS-COV2 wygłoszonego przez dr hab. n. med. Michała Kuklę podczas warsztatów interdyscyplinarnych „Koronawirus - czy groźny tylko dla płuc?” w dniu 24.X.2020
Odległe powikłania po operacjach bariatrycznych cz. II
Zapraszamy do wysłuchania II części ciekawego wykładu Pana prof. dr n.med. Mariusza Wyleżoła wygłoszonego w dniu 29.10.2020 podczas konferencji on-line Skalpel 2020
Odległe powikłania po operacjach bariatrycznych cz. I
Zapraszamy do wysłuchania I części wykładu Pana prof. Mariusza Wyleżoła nt odległych powikłań związanych z operacjami bariatrycznymi. Wykład miał miejsce w dniu 3.09.2020 podczas konferencji on-line Skalpel 2020.
Wątroby naszych pacjentów po lockdownie
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania ciekawej dyskusji między Panem prof Krzysztofem Tomasiewiczem a Panią prof. Agnieszką Mastalerz-Migas na temat wpływu chorób metabolicznych na rozwój NAFLD.
3 kroki w diagnostyce i leczeniu NAFLD
NAFLD to problem, który może dotyczyć już nawet 8 mln Polaków. Nieleczona prowadzi w głównej mierze do zwiększonego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, poza klasycznymi powikłaniami wątrobowymi, jak marskość i rak wątroby. Na których pacjentów należy zwrócić szczególną uwagę? Jaką diagnostykę i jakie leczenie należy wdrożyć? Zapraszamy do wysłuchania 3 części webcastu nagranych przez gastroenterologa prof. dr hab. n. med. Halinę Cichoż-Lach z Kliniki Gastroenterologii UM w Lublinie.
GERD - najczęstsze pytania
Specjalista, gastroenterolog dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik odpowiada na pytania dotyczące choroby refluksowej przełyku (GERD).
Pobudzony pacjent z demencją w szpitalu – okiem eksperta
Częstym problemem podczas hospitalizacji pacjenta w wieku podeszłym jest wystąpienie zmian w jego zachowaniu. Jakie są ogólne zasady postępowania z takim pacjentem na oddziale? Jaką farmakoterapię zaleca się w przypadku pacjenta majaczącego bez otępienia, a jaką w przypadku zaburzeń zachowania z demencją? Jakich leków należy unikać? Na te i inne pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Tomasz Sobów, konsultant Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi.
Epidemia otyłości, czyli pacjent mały i duży po kwarantannie Część I
Rozwój nadwagi i otyłości spowodowany kwarantanną ma wymiar drugiej epidemii. Konsekwencje zdrowotne zarówno dla małych, jak i dużych pacjentów mogą być bardzo poważne. Zapraszamy do wysłuchania webcastu lekarza obesitologa Prof. dr hab. n. med. Magdaleny Olszanecka-Glinianowicz oraz endokrynologa dziecięcego/pediatry - dr hab. n. med. Pawła Matusika. Obaj wykładowcy przedstawiają zarówno problematykę, jak i skalę tego zjawiska.
„Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – brakujące ogniwo w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego? Dwugłos hepatologa i kardiologa”
Prof. Krzysztof Tomasiewicz wraz z prof. Filipem Szymańskim wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie jaki jest związek pomiędzy NAFLD, a miażdżycą i innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.
Pacjent z demencją w dobie COVID-19
Czas epidemii COVID-19, jak i przymusowego pozostania w domu, to czas trudny dla nas wszystkich, szczególną jednak uwagą powinni być otoczeni pacjenci w wieku podeszłym. Może u nich dochodzić do pojawienia się i zaostrzenia objawów pobudzenia, czy to wynikającego z już obecnych zaburzeń psychicznych i otępiennych, jak i dosięgać pacjentów nie przejawiających dotąd takich zaburzeń.
Zachęcamy do wzięcia udziału na żywo w bezpłatnym webinarium poświęconym pacjentom z demencją w dobie pandemii koronawirusa, do którego zaproszeni zostali dwaj niezależni eksperci: neurolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Potemkowski oraz psychiatra prof. dr hab. n. med. Tomasz Sobów