Wykłady wideo

GERD - najczęstsze pytania

Specjalista, gastroenterolog dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik odpowiada na pytania dotyczące choroby refluksowej przełyku (GERD).

Pobudzony pacjent z demencją w szpitalu – okiem eksperta

Częstym problemem podczas hospitalizacji pacjenta w wieku podeszłym jest wystąpienie zmian w jego zachowaniu. Jakie są ogólne zasady postępowania z takim pacjentem na oddziale? Jaką farmakoterapię zaleca się w przypadku pacjenta majaczącego bez otępienia, a jaką w przypadku zaburzeń zachowania z demencją? Jakich leków należy unikać? Na te i inne pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Tomasz Sobów, konsultant Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi.

Epidemia otyłości, czyli pacjent mały i duży po kwarantannie Część I

Rozwój nadwagi i otyłości spowodowany kwarantanną ma wymiar drugiej epidemii. Konsekwencje zdrowotne zarówno dla małych, jak i dużych pacjentów mogą być bardzo poważne. Zapraszamy do wysłuchania webcastu lekarza obesitologa Prof. dr hab. n. med. Magdaleny Olszanecka-Glinianowicz oraz endokrynologa dziecięcego/pediatry - dr hab. n. med. Pawła Matusika. Obaj wykładowcy przedstawiają zarówno problematykę, jak i skalę tego zjawiska.

„Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – brakujące ogniwo w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego? Dwugłos hepatologa i kardiologa”

Prof. Krzysztof Tomasiewicz wraz z prof. Filipem Szymańskim wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie jaki jest związek pomiędzy NAFLD, a miażdżycą i innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Pacjent z demencją w dobie COVID-19

Czas epidemii COVID-19, jak i przymusowego pozostania w domu, to czas trudny dla nas wszystkich, szczególną jednak uwagą powinni być otoczeni pacjenci w wieku podeszłym. Może u nich dochodzić do pojawienia się i zaostrzenia objawów pobudzenia, czy to wynikającego z już obecnych zaburzeń psychicznych i otępiennych, jak i dosięgać pacjentów nie przejawiających dotąd takich zaburzeń. Zachęcamy do wzięcia udziału na żywo w bezpłatnym webinarium poświęconym pacjentom z demencją w dobie pandemii koronawirusa, do którego zaproszeni zostali dwaj niezależni eksperci: neurolog prof. dr hab. n. med. Andrzej Potemkowski oraz psychiatra prof. dr hab. n. med. Tomasz Sobów

Rekomendacje dotyczące leczenia zaburzeń zachowania u pacjentów w wieku podeszłym w kontekście COVID-19 cz. II: Przegląd opcji farmakologicznych

Druga odsłona mini cyklu wykładów dotyczących leczenia zaburzeń zachowania u pacjentów w wieku podeszłym w kontekście COVID-19. W tej odsłonie prof. dr hab. med. Przemysław Bieńkowski porównuje wskazane w międzynarodowych rekomendacjach opcje farmakologiczne, zarówno pod kątem skuteczności jak i bezpieczeństwa stosowania, zwracając szczególną uwagę na aspekt majaczenia. Zapraszamy do oglądania.

Rekomendacje dotyczące leczenia zaburzeń zachowania u pacjentów w podeszłym wieku w kontekście COVID-19 cz. I

Wymiana międzynarodowych doświadczeń oraz przeniesienie ich na grunt polskiej praktyki klinicznej w opiece nad pacjentami w wieku podeszłym z SARS-COV-19 - te i inne zagadnienia porusza w swoim wykładzie prof. dr hab. med. Przemysław Bieńkowski. Zapraszamy do oglądania.